Trasa do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię / Dojazd własnym samochodem do Chorwacji

0
8793

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. Większość osób wybiera się na wakacje w Chorwacji własnym samochodem, który jest tańszym sposobem na transport, niż samolot.

Szczególnie przy kilku pasażerach.

Plusem jest tu także większa ilość bagaży jaką można ze sobą zabrać. Dzisiejszy stan dróg europejskich jest również przynajmniej zadowalający, a już jazda autostradami to sama przyjemność.

Jadąc do Chorwacji własnym samochodem mamy nie tylko możliwość podziwiania krajobrazów, ale i zwiedzenia niektórych atrakcji po drodze jak na przykład opisane przez nas Jezioro Bled. Dużo osób wybiera także nocleg na trasie, by odpocząć, wyspać się i dalej ruszyć w drogę.

Trasa do Chorwacji przez Słowenię
Trasa do Chorwacji przez Słowenię

Najpopularniejsze samochodowe trasy do Chorwacji prowadzące przez Słowenię

Tras do Chorwacji jest kilka, wiele osób ma nawet swoje ulubione drogi, którymi co roku zmierza na wakacje. Wybór nie jest taki oczywisty, bo na przykład wszystko zależy od części Polski z której startujemy i chorwackiego miasta do którego podążamy.

Dla jednych lepszym i szybszym przejazdem będą Niemcy, dla innych będą to Czechy. Trasę przez Niemcy wybierają najczęściej mieszkańcy północno-zachodniej części naszego kraju, którym jest po prostu bliżej. Jednak jedną z najpopularniejszych jest zdecydowanie droga z Polski do Chorwacji przez Słowenię.

Do wyboru mamy takie warianty:

 1. Polska – Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja
 2. Polska – Czechy – Słowacja – Austria – Słowenia – Chorwacja
 3. Polska – Słowacja – Austria – Słowenia – Chorwacja
 4. Polska – Czechy – Słowacja – Węgry – Słowenia – Chorwacja
 5. Polska – Niemcy – Austria – Słowenia – Chorwacja
 6. Polska – Niemcy – Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja

Na wszystkich tych trasach panuje nieco większy ruch, niż na przykład przy trasie przez Słowację i Węgry. Tak przynajmniej twierdzą zagorzali miłośnicy spędzania wakacji w Chorwacji.

Prawda też jest taka, że kierowcy często niechętnie jeżdżą przez Słowenię ze względu na tamtejszą policje, która bywa rygorystyczna i nieraz zastawia pułapki na łamiących zasady ruchu drogowego.

Warto więc przez całą drogę trzymać się ustalonych limitów dopuszczalnych prędkości i norm w danym kraju, nie tylko w Słowenii. Mandaty na autostradach w Austrii też są dotkliwe.

Wakacje w Słowenii / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Słowenii

Noclegi

Tanie noclegi w Słowenii. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!

Tanie loty do Słowenii

Tanie loty

Tanie loty do Słowenii. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.

Opinie turystów o Słowenii

Opinie turystów

Opinie o Słowenii. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili w Słowenii udane wakacje!

Trasa z Polski do Chorwacji przez Słowenię – wariant 1:

Polska – Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja

Wariant ten najczęściej wybierany jest przez rodziny z dziećmi oraz osoby którym strasznie zależy na jak najszybszym dotarciu do celu. Jest to opcja uznawana przez wszystkich za najszybszą, jeśli chodzi o przejazd do Chorwacji.

Trasa ta jest często także nazywana najbardziej cywilizowaną, ze względu na bardzo dobre autostrady, które nią wiodą oraz bezpieczne miejsca przystankowe. Wiąże się to oczywiście z zakupem winiet we wszystkich krajach tranzytowych, ale o tym będzie nieco później.

Przyjmując miasto startu np. Katowice to na wybrzeże chorwackie powinnyśmy dotrzeć po około 11-12 godzinach. Oczywiście w zależności od dnia w którym wyjeżdżamy (w weekendy jest większy ruch na drogach) czy nawet godzinie wyjazdu (nocą jest spokojniej) i oczywiście braku korków, objazdów czy innych prac drogowych.

Sezon wakacyjny to także wzmożona ilość aut na drogach, zupełnie inaczej sprawa wygląda na przykład w maju czy czerwcu.

Droga może wyglądać przykładowo tak:
Katowice – Gliwice – Gorzyczki – autostrada A1 w Czechach – Mikulov – autostrada A5 w Austrii – droga S2 i autostrada A2 do obwodnicy Grazu i A9 do granicy – droga E59 w Słowenii – i kolejno E57 i E61 do granicy z Chorwacją – dalej na wybrzeże do wybranej miejscowości w Chorwacji

Trasa z Polski do Chorwacji przez Słowenię – wariant 2:

Polska – Czechy – Słowacja – Austria – Słowenia – Chorwacja

Droga przez te kraje może wyglądać na przykład tak:
Cieszyn – Żilina – Bratysława – Wiedeń – Graz – Maribor – Zagrzeb – Karlovac – autostradą A1 w kierunku chorwackiego wybrzeża

Trasa z Polski do Chorwacji przez Słowenię – wariant 3:

Polska – Słowacja – Austria – Słowenia – Chorwacja

Droga przez te kraje może wyglądać na przykład tak:
Żywiec – Zwardoń – Żylina – Bratysława – Wiedeń – autostrada A2 do Grazu – autostrada A9 w Austrii – autostrada A4 w Słowenii – i wjeżdżamy na autostradę A2 w Chorwacji

Trasa z Polski do Chorwacji przez Słowenię – wariant 4:

Polska – Czechy – Słowacja – Węgry – Słowenia – Chorwacja

Droga przez te kraje może wyglądać na przykład tak:
Cieszyn – Żylina – Bratysława – Rajka – Csorna – Redics – Lendava i dalej do granicy Mursko Sredisce

Ceny winiet w krajach tranzytowych do Chorwacji

Ważny temat, który czasem jest głównym powodem tego jaką trasę wybierzemy. Koszty nie są małe, ale niestety nie sposób ich uniknąć, tym bardziej jeśli chcemy poruszać się komfortowymi autostradami i drogami szybkiego ruchu.

Najlepsze trasy do Chorwacji
Najlepsze trasy z Polski do Chorwacji

Czasem warto zainwestować w winiety, by po prostu szybciej dojechać do celu.

Winiety w Czechach

Winiety w Czechach – do kupienia na stacjach benzynowych i na przejściach granicznych albo z dodatkową prowizją u nas w kraju. W Czechach do wyboru mamy winiety 10 dniowe (310 koron), miesięczne (440 koron) i roczne. Nie ma tu możliwości zakupu e-winiety, są jedynie tradycyjne do naklejenia na przednią szybę w aucie.

Winiety w Austrii

Winiety w Austrii – do kupienia na stacjach benzynowych (nawet jeszcze przed austriacką granicą) i na przejściach granicznych. Można zamówić ją u nas w kraju za dodatkową prowizją, lub zupełnie w normalnej cenie przez stronę internetową austriackich autostrad (https://evidenz.asfinag.at/en/). Jedyne co, to trzeba ją kupić odpowiednio wcześniej, gdyż uaktywnia się taka e-winieta dopiero po 18 dniach. W Austrii do wyboru mamy winiety 10 dniowe (9,20 euro), 2 miesięczne (26,20 euro) i roczne. E-winiet nie trzeba nigdzie naklejać.

Winiety w Słowenii

Winiety w Słowenii – zakup ich jest obowiązkowy, jeśli zamierzamy jeździć autostradami i drogami szybkiego ruchu. Problem polega na tym, że nie ma tu winiet 10 dniowych, a najkrótsza – tygodniowa (za 15 euro) dla większości jest niewystarczająca. Kolejna jest aż na miesiąc i kosztuje 30 euro. Aby uniknąć opłat za autostrady w Słowenii, trzeba nastawić się na podróż bocznymi drogami, nie najlepszej jakości, co zajmie nam na pewno więcej czasu. Wiele osób tak właśnie robi, by zaoszczędzić 30 euro, bo przejazd przez autostrady w Słowenii jest zazwyczaj bardzo krótki (np. zaledwie 60 km).

Opłaty drogowe i winiety na Słowenii
Opłaty drogowe i winiety na Słowenii

Przeczytaj więcej o autostradach, winietach i drogach w Słowenii. W naszym poradniku piszemy także o tym jak ominąć płatne drogi w Słowenii więc zapraszamy do lektury! : )

Winiety na Węgrzech

Winiety na Węgrzech – kupimy na stacjach benzynowych czy na przejściu granicznym. Na Węgrzech jest także możliwy zakup e-winiety przez internet (https://ematrica.nemzetiutdij.hu/). Do wyboru mamy winiety 10 dniowe (3500 forintów), miesięczną (4780 forintów) oraz roczną.

Winiety na Słowacji

Winiety na Słowacji – kupimy je na stacji benzynowej lub w automatach na przejściu granicznym. Słowacja to kolejny kraj w którym zakupimy e-winietę przez internet (https://eznamka.sk/sk/). Do wyboru mamy winiety 10 dniowe (10 euro), miesięczne (14 euro) oraz roczne.

Winiety w Niemczech

Winiety w Niemczech – przejazdy autostradami w Niemczech są bezpłatne, dla samochodów do 7,5 tony. Jedyne za co trzeba zapłacić to przejazd przez tunele: Herrentunnel (1,7 euro) oraz Warnowtunnel (4,20 euro).

Winiety w Chorwacji

Winiety w Chorwacji – tu z kolei opłaty za autostrady są pobierane w zależności od długości pokonywanego odcinka. Nie ma jako takich winiet. W punktach poboru opłat można płacić gotówką (kuny) lub kartą kredytową. Co ciekawe zapłacimy również w walucie obcej, po przeliczniku kursu walut PBZ, który obowiązuje w dniu zapłaty.

Cena benzyny w Austrii, Słowenii, Chorwacji, Niemczech, Czechach, Węgrzech czy Słowacji – czyli gdzie najlepiej zatankować?

Ceny paliwa różnią się między sobą, w zależności od kraju. Dlatego warto mieć na uwadze jego koszt w poszczególnych krajach tranzytowych. Przykładowo sytuacja benzyny 95 średnio obecnie wygląda tak:

 • Austria – 5,17 zł/litr
 • Chorwacja – 5,68 zł/litr
 • Czechy – 5,71 zł/litr
 • Niemcy – 6,35 zł/litr
 • Słowacja – 5,69 zł/litr
 • Słowenia – 5,48 zł/litr
 • Węgry – 5,04 zł/litr

Z powyższego zestawienia wynika,że najlepiej opłaca się zatankować na ostatnim przystanku w Polsce do pełna (5,16 zł/litr), by potem podobnie zrobić w Austrii bądź na Węgrzech. Jednak trzeba mieć też świadomość, że ceny paliwa nie są stałe i lubią sobie czasem podskoczyć…

Drugim aspektem jest to, że przy autostradach, w miejscach turystycznych oraz także przy granicy ceny potrafią być zawyżone. Jednak pocieszające jest to, że w Chorwacji koszty benzyny nie różnią się zbytnio od siebie, czy to w mieście czy przy autostradzie.

Samochodem do Chorwacji przez Słowenię
Samochodem do Chorwacji przez Słowenię

Przystanki na trasie do Chorwacji

Jeśli chodzi o przystanki na trasie Polska – Chorwacja to opinia jest taka, że w Czechach jest drogo (toalety i jedzenie na stacjach benzynowych), natomiast w Austrii co ciekawe jest taniej jeśli chodzi o wc i produkty żywnościowe, a dodatkowo mamy wyznaczone specjalne miejsca, gdzie można się zatrzymać.

Nie chodzi tylko o stacje benzynowe, ale także tzw. rastplatz – miejsca z dużym parkingiem, darmowymi toaletami oraz stolikami i ławkami, gdzie można coś samemu spokojnie zjeść.

Z kolei w samej Słowenii wc jest zazwyczaj darmowe, a ceny przekąsek nie powalają na kolana.

Przejście graniczne Słowenia-Chorwacja

Przejście graniczne Słowenia-Chorwacja to gorący punkt na planie dojazdu do Chorwacji, bowiem zazwyczaj właśnie na przejściach granicznych między Słowenią a Chorwacją tworzą się korki.

Ma to miejsce z tego tytułu, iż Chorwacja nie należy do strefy Schengen i nadal odbywa się tu odprawa graniczna. Zazwyczaj polega ona jedynie na sprawdzeniu dokumentów tożsamości wszystkich podróżujących, ale to tworzy zastój.

Wyjściem z sytuacji jest wybór jednego z 57! przejść granicznych, które jest nieco mniej popularne wśród turystów.

Zazwyczaj na tych mniejszych przejściach granicznych prawie w ogóle nie ma ruchu. Z kolei na tych popularnych można utknąć i na 2-3 godziny.

Druga sprawa to warto zawsze sprawdzać stronę internetową zarządu dróg słoweńskich (https://www.promet.si/portal/sl/razmere.aspx) która podaje informacje o utrudnieniach na drogach i sytuacji na przejściach granicznych lub słuchać bieżących wiadomości w lokalnych stacjach radiowych.

Co jeszcze warto wiedzieć jadąc z Polski do Chorwacji przez Słowenię

 • przestrzeganie przepisów prawa oraz dozwolonych prędkości w każdym kraju tranzytowym to oczywistość
 • jazda na światłach w Czechach, Słowacji i Słowenii jest obowiązkiem
 • zielona karta będzie potrzebna jeśli wybieramy się do Bośni i Hercegowiny lub tylko przez fragment trasy tamtędy przejeżdżamy (Dubrownik, Półwysep Peljesac)
 • w Czechach na autostradach i drogach szybkiego ruchu jest obowiązek jazdy w foteliku nawet do 18-stego roku życia, jeśli dana osoba nie ma powyżej 1,5 metra wysokości
 • W Austrii i Czechach kamizelki odblaskowe powinny być w zasięgu kierowcy
 • niektóre odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane, ze względu na warunki pogodowe (np. silny wiatr)
Płatne drogi i autostrady w Słowenii
Płatne drogi i autostrady w Słowenii

Najlepsze i najpopularniejsze trasy z Polski do Chorwacji

Jakie są Wasze najlepsze trasy z Polski do Chorwacji? Jedziecie przez Słowenię? Omijacie w niej płatne drogi? A może wybieracie trasę przez Słowację i Węgry? Dajcie znać. Wsze opinie są dla nas… wczasowiczów i kierowców ważne! : )

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here