Transport konia za granicę

0
191

Transport konia za granicę to duże przedsięwzięcie logistyczne, jednak czasem jest on konieczny – na przykład gdy planujemy start w międzynarodowych zawodach. Okazuje się on sporym stresem dla właściciela, jak i zwierzęcia. Można go jednak uczynić nieco przyjemniejszym, stosując się do kilku ważnych zasad.

Grunt to odpowiednie przygotowanie. Nawet jeśli robimy coś po raz pierwszy, ale odpowiednio się do tego przygotujemy, jesteśmy w stanie zminimalizować nerwy i sprawić, że wszystko pójdzie gładko. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was poradnik, w którym podpowiadamy, jak wygląda transport konia za granicę. Przedstawiamy w nim formalności, jakich trzeba dopełnić, a także praktyczne rady.

Transport konia za granicę
Transport konia za granicę / Co trzeba wiedzieć?

Czym transportować konia za granicę?

Kiedy przewozimy konia w odległe zakątki świata, często pomaga nam specjalistyczna firma transportowa. Wykorzystywane są różne środki lokomocji, w tym statki, a nawet samoloty. Wciąż jednak najpopularniejszy dla transportu konia za granicę okazuje się transport drogą lądową. Do niego również możemy zatrudnić profesjonalistę, ale równie dobrze, po odpowiednim przygotowaniu, poradzimy sobie z tym sami. Potrzebny jest jednak odpowiedni pojazd, w którym komfortowo będzie się przemieszczać duże zwierzę.

Zobacz także: Płatne drogi i autostrady w Słowenii / Winiety i inne opłaty drogowe i autostradowe

Jaka przyczepa do transportu konia za granicę?

Jeśli chodzi o transport konia za granicę, możemy wynająć lub kupić odpowiednią przyczepę. Najtańszym wyjściem jest bukmanka, czyli mała przyczepka na jednego lub dwa konie. Otwiera się ją zarówno od tyłu, jak i od przodu, co ułatwia załadunek, jak i dostęp do konia w podróży. W przypadku transportu konia za granicę odległych państw może się jednak okazać niewystarczająca, gdyż jest dość skromna, jeśli chodzi o wyposażenie.

Większe wymagania co do transportu konia za granicę spełnia odpowiedni koniowóz. To osobny pojazd, którego nie trzeba podczepiać do własnej osobówki. Możemy w nim przewozić od jednego do nawet kilkunastu zwierząt, w zależności od wielkości. Jest duży i mniej zwrotny, za to oferuje wysoki komfort jazdy. Najlepszy koniowóz może nawet pełnić rolę kampera dla człowieka, posiadać miejsce do spania, łazienkę i aneks kuchenny.

Jak przygotować konia do transportu za granicę?

Planując transport konia za granicę, nie możemy zapomnieć o tym, by zminimalizować stres zwierzęcia przed taką podróżą. Z tego powodu powinniśmy go już wcześniej przyzwyczaić do przyczepy, którą będzie podróżował. Optymalnie byłoby postawić ją na padoku i umieścić wewnątrz smakołyki, po które będzie mógł przyjść, dzięki czemu przyczepa będzie mu się wydawała swojska i wywoła pozytywne skojarzenia.

Nie jest to możliwe? W takim razie nauczmy zwierzę wchodzić po trapie. Prowadźmy je, chwaląc za każdy pokonany stopień i nagradzając. Jeśli jest wyjątkowo uparte, unikajmy kar. Transport konia za granicę ma się kojarzyć z czymś przyjemnym i pozytywnym, nie zaś z bólem i negatywnymi bodźcami. Taką naukę warto rozpocząć wiele tygodni wcześniej, bo tuż przed podróżą będzie na nią już o wiele za późno.

Sprawdź też: Trasa do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię / Dojazd własnym samochodem do Chorwacji

Transport konia za granicę a formalności

W przypadku transportu konia za granicę, ale w obrębie Unii Europejskiej, potrzebujemy dopełnić podobnych formalności jak w Polsce. Zwierzę powinno posiadać paszport oraz świadectwo zdrowia – chyba że akurat transportujemy konia do ośrodka weterynaryjnego, w którym mają mu pomóc. Oprócz tego, musimy posiadać decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii, a w przypadku transportu konia za granicę trwającego powyżej 8 godzin także plan podróży. Konieczna jest także dokumentacja środka transportu oraz poświadczenie dezynfekcji.

Transport konia za granicę - dokumenty
Transport konia za granicę – dokumenty, formalności, akcesoria

A co z kierowcą? W przypadku transportu konia za granicę musi on posiadać odpowiednie uprawnienia do transportu zwierząt, a także – zależnie od pojazdu – prawo jazdy kategorii B+E lub nawet C. Musi też oczywiście mieć własny dokument tożsamości lub paszport oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli w grę wchodzi transport konia za granice Unii Europejskiej, konieczne dodatkowo będzie posiadanie CVED – wspólnego przewozowego dokumentu weterynaryjnego.

Transport konia za granicę a komfort zwierzęcia

Dokumenty jednak wcale nie są kluczem do udanego transportu konia za granicę, choć oczywiście musimy je mieć. Najważniejszy powinien być komfort zwierzęcia. Koń to wbrew pozorom delikatny organizm, a na jego samopoczucie negatywnie wpływają stres i długotrwałe unieruchomienie. Nie powinniśmy mu podawać przed podróżą paszy treściwej, za to powinien mieć stały dostęp do paszy objętościowej, na przykład siana, a także wody. Upewnijmy się, że temperatura w przyczepce lub koniowozie nie jest zbyt wysoka. Starajmy się założyć derkę, która odprowadzi wilgoć ze skóry i uchroni spocone zwierzę przed przewianiem, gdy wyjdzie ono na zewnątrz podczas postoju. Idealnie byłoby też, w miarę możliwości, transportować konie za granicę parami, tak by nasz pupil miał przy sobie towarzysza, którego zna i lubi.

Przerwy podczas transportu konia za granicę

Jeśli transport konia za granicę odbywa się na stosunkowo niewielkich odległościach, raczej nie będzie problemu z robieniem przerw. Pamiętajmy jednak, że zarówno samochód z przyczepą, jak i duży koniowóz raczej nie będzie w stanie poruszać się z maksymalną dozwoloną prędkością. Kiedy podróż ma nam zająć co najmniej 8 godzin, musimy robić przerwy.

Może Cię zainteresować: Mapa Słowenii / Aktualna mapa turystyczna

Już w przypadku ośmiogodzinnej podróży, optymalnie jest zrobić przerwę w transporcie konia za granicę mniej-więcej w połowie. Jeżeli jeździmy na jeszcze większe odległości, prawo nakłada na nas obowiązek robienia przerw co 8 godzin, jednak dla dobra konia lepiej robić to częściej. Zawczasu zaplanujmy trasę i punkty postojowe tak, aby można było wyprowadzić zwierzę z wozu. Możliwość rozprostowania kości, przebieżki po parkingu i zjedzenia świeżej trawy jest bardzo pożądana.

Akcesoria do transportu konia za granicę

Jak się przygotować do transportu konia za granicę? Poza treningiem i nauką zwierzęcia, a także zaplanowaniem trasy, niezwykle ważne są odpowiednie akcesoria. Wspomnieliśmy już o derce, którą należy dobrać odpowiednio do pogody. Oprócz tego, ważne są odpowiednie ochraniacze, które zapobiegają poważnym urazom w ciasnym wnętrzu przyczepy.

Najważniejszym akcesorium do transportu konia za granicę są więc specjalne ochraniacze transportowe. Osłaniają one dużą część nogi konia, dlatego warto już wcześniej przyzwyczajać zwierzę do ich noszenia. W razie potrzeby ochraniacze możemy zastąpić kaloszkami, podkładkami i owijkami. Warto zaopatrzyć się również w ochraniacz na delikatny ogon konia, który może ulec uszkodzeniu, gdy zwierzę będzie się ocierało zadem o ścianę przyczepy. Dlatego warto odwiedzić sklep jeździecki Zabookuj.pl i sprawdzić niezbędne akcesoria do transportu konia samochodem.

Jak zorganizować transport konia za granicę?
Jak zorganizować transport konia za granicę?

Akcesoria przydatne do transportu konia za granicę obejmują także konieczność odpowiedniego przywiązania zwierzaka we wnętrzu przyczepy. Na podróż warto się zaopatrzyć w wygodny, miękki kantar, na przykład z futerkiem. Warto też wziąć zapasowy na wszelki wypadek. Należy też stosować odpowiednie uwiązy. Zwierzę podczas transportu konia za granicę musi swobodnie poruszać głową, ale nie mieć możliwości zanadto wiercić się w przyczepie. Najlepiej zastosować węzeł, który łatwo nam będzie rozwiązać w sytuacji stresowej, na przykład gdy koń źle się poczuje lub dojdzie do zdarzenia drogowego.

Zobacz także: Ambasada Polski w Słowenii (Ljubljana) + konsulaty

Transport konia za granicę – podsumowanie

Z naszej strony to tyle, jeśli chodzi o praktyczne porady, związane z transportem konia za granicę. Może Wy macie jakieś wskazówki dla osób, które planują podróżować ze swoim zwierzakiem, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać? Jakie akcesoria transportowe sprawdziły się u Was najlepiej? Jakie państwa odwiedziliście z końmi? Czekamy na Wasze komentarze i opinie o transporcie konia za granicę.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here