Transport konia za granicę to duże przedsięwzięcie logistyczne, jednak czasem jest on konieczny – na przykład gdy planujemy start w międzynarodowych zawodach. Okazuje się on sporym stresem dla właściciela, jak i zwierzęcia. Można go jednak uczynić nieco przyjemniejszym, stosując się do kilku ważnych zasad.
Grunt to odpowiednie przygotowanie. Nawet jeśli robimy coś po raz pierwszy, ale odpowiednio się do tego przygotujemy, jesteśmy w stanie zminimalizować nerwy i sprawić, że wszystko pójdzie gładko. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was poradnik, w którym podpowiadamy, jak wygląda transport konia za granicę. Przedstawiamy w nim formalności, jakich trzeba dopełnić, a także praktyczne rady.

Czym transportować konia za granicę?
Kiedy przewozimy konia w odległe zakątki świata, często pomaga nam specjalistyczna firma transportowa. Wykorzystywane są różne środki lokomocji, w tym statki, a nawet samoloty. Wciąż jednak najpopularniejszy dla transportu konia za granicę okazuje się transport drogą lądową. Do niego również możemy zatrudnić profesjonalistę, ale równie dobrze, po odpowiednim przygotowaniu, poradzimy sobie z tym sami. Potrzebny jest jednak odpowiedni pojazd, w którym komfortowo będzie się przemieszczać duże zwierzę.
Zobacz także: Płatne drogi i autostrady w Słowenii / Winiety i inne opłaty drogowe i autostradowe
Jaka przyczepa do transportu konia za granicę?
Jeśli chodzi o transport konia za granicę, możemy wynająć lub kupić odpowiednią przyczepę. Najtańszym wyjściem jest bukmanka, czyli mała przyczepka na jednego lub dwa konie. Otwiera się ją zarówno od tyłu, jak i od przodu, co ułatwia załadunek, jak i dostęp do konia w podróży. W przypadku transportu konia za granicę odległych państw może się jednak okazać niewystarczająca, gdyż jest dość skromna, jeśli chodzi o wyposażenie.
Większe wymagania co do transportu konia za granicę spełnia odpowiedni koniowóz. To osobny pojazd, którego nie trzeba podczepiać do własnej osobówki. Możemy w nim przewozić od jednego do nawet kilkunastu zwierząt, w zależności od wielkości. Jest duży i mniej zwrotny, za to oferuje wysoki komfort jazdy. Najlepszy koniowóz może nawet pełnić rolę kampera dla człowieka, posiadać miejsce do spania, łazienkę i aneks kuchenny.
Jak przygotować konia do transportu za granicę?
Planując transport konia za granicę, nie możemy zapomnieć o tym, by zminimalizować stres zwierzęcia przed taką podróżą. Z tego powodu powinniśmy go już wcześniej przyzwyczaić do przyczepy, którą będzie podróżował. Optymalnie byłoby postawić ją na padoku i umieścić wewnątrz smakołyki, po które będzie mógł przyjść, dzięki czemu przyczepa będzie mu się wydawała swojska i wywoła pozytywne skojarzenia.
Nie jest to możliwe? W takim razie nauczmy zwierzę wchodzić po trapie. Prowadźmy je, chwaląc za każdy pokonany stopień i nagradzając. Jeśli jest wyjątkowo uparte, unikajmy kar. Transport konia za granicę ma się kojarzyć z czymś przyjemnym i pozytywnym, nie zaś z bólem i negatywnymi bodźcami. Taką naukę warto rozpocząć wiele tygodni wcześniej, bo tuż przed podróżą będzie na nią już o wiele za późno.
Sprawdź też: Trasa do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię / Dojazd własnym samochodem do Chorwacji
Transport konia za granicę a formalności
W przypadku transportu konia za granicę, ale w obrębie Unii Europejskiej, potrzebujemy dopełnić podobnych formalności jak w Polsce. Zwierzę powinno posiadać paszport oraz świadectwo zdrowia – chyba że akurat transportujemy konia do ośrodka weterynaryjnego, w którym mają mu pomóc. Oprócz tego, musimy posiadać decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii, a w przypadku transportu konia za granicę trwającego powyżej 8 godzin także plan podróży. Konieczna jest także dokumentacja środka transportu oraz poświadczenie dezynfekcji.

A co z kierowcą? W przypadku transportu konia za granicę musi on posiadać odpowiednie uprawnienia do transportu zwierząt, a także – zależnie od pojazdu – prawo jazdy kategorii B+E lub nawet C. Musi też oczywiście mieć własny dokument tożsamości lub paszport oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli w grę wchodzi transport konia za granice Unii Europejskiej, konieczne dodatkowo będzie posiadanie CVED – wspólnego przewozowego dokumentu weterynaryjnego.
Transport konia za granicę a komfort zwierzęcia
Dokumenty jednak wcale nie są kluczem do udanego transportu konia za granicę, choć oczywiście musimy je mieć. Najważniejszy powinien być komfort zwierzęcia. Koń to wbrew pozorom delikatny organizm, a na jego samopoczucie negatywnie wpływają stres i długotrwałe unieruchomienie. Nie powinniśmy mu podawać przed podróżą paszy treściwej, za to powinien mieć stały dostęp do paszy objętościowej, na przykład siana, a także wody. Upewnijmy się, że temperatura w przyczepce lub koniowozie nie jest zbyt wysoka. Starajmy się założyć derkę, która odprowadzi wilgoć ze skóry i uchroni spocone zwierzę przed przewianiem, gdy wyjdzie ono na zewnątrz podczas postoju. Idealnie byłoby też, w miarę możliwości, transportować konie za granicę parami, tak by nasz pupil miał przy sobie towarzysza, którego zna i lubi.
Przerwy podczas transportu konia za granicę
Jeśli transport konia za granicę odbywa się na stosunkowo niewielkich odległościach, raczej nie będzie problemu z robieniem przerw. Pamiętajmy jednak, że zarówno samochód z przyczepą, jak i duży koniowóz raczej nie będzie w stanie poruszać się z maksymalną dozwoloną prędkością. Kiedy podróż ma nam zająć co najmniej 8 godzin, musimy robić przerwy.
Może Cię zainteresować: Mapa Słowenii / Aktualna mapa turystyczna
Już w przypadku ośmiogodzinnej podróży, optymalnie jest zrobić przerwę w transporcie konia za granicę mniej-więcej w połowie. Jeżeli jeździmy na jeszcze większe odległości, prawo nakłada na nas obowiązek robienia przerw co 8 godzin, jednak dla dobra konia lepiej robić to częściej. Zawczasu zaplanujmy trasę i punkty postojowe tak, aby można było wyprowadzić zwierzę z wozu. Możliwość rozprostowania kości, przebieżki po parkingu i zjedzenia świeżej trawy jest bardzo pożądana.
Akcesoria do transportu konia za granicę
Jak się przygotować do transportu konia za granicę? Poza treningiem i nauką zwierzęcia, a także zaplanowaniem trasy, niezwykle ważne są odpowiednie akcesoria. Wspomnieliśmy już o derce, którą należy dobrać odpowiednio do pogody. Oprócz tego, ważne są odpowiednie ochraniacze, które zapobiegają poważnym urazom w ciasnym wnętrzu przyczepy.
Najważniejszym akcesorium do transportu konia za granicę są więc specjalne ochraniacze transportowe. Osłaniają one dużą część nogi konia, dlatego warto już wcześniej przyzwyczajać zwierzę do ich noszenia. W razie potrzeby ochraniacze możemy zastąpić kaloszkami, podkładkami i owijkami. Warto zaopatrzyć się również w ochraniacz na delikatny ogon konia, który może ulec uszkodzeniu, gdy zwierzę będzie się ocierało zadem o ścianę przyczepy. Dlatego warto odwiedzić sklep jeździecki Zabookuj.pl i sprawdzić niezbędne akcesoria do transportu konia samochodem.

Akcesoria przydatne do transportu konia za granicę obejmują także konieczność odpowiedniego przywiązania zwierzaka we wnętrzu przyczepy. Na podróż warto się zaopatrzyć w wygodny, miękki kantar, na przykład z futerkiem. Warto też wziąć zapasowy na wszelki wypadek. Należy też stosować odpowiednie uwiązy. Zwierzę podczas transportu konia za granicę musi swobodnie poruszać głową, ale nie mieć możliwości zanadto wiercić się w przyczepie. Najlepiej zastosować węzeł, który łatwo nam będzie rozwiązać w sytuacji stresowej, na przykład gdy koń źle się poczuje lub dojdzie do zdarzenia drogowego.
Zobacz także: Ambasada Polski w Słowenii (Ljubljana) + konsulaty
Transport konia za granicę – podsumowanie
Z naszej strony to tyle, jeśli chodzi o praktyczne porady, związane z transportem konia za granicę. Może Wy macie jakieś wskazówki dla osób, które planują podróżować ze swoim zwierzakiem, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać? Jakie akcesoria transportowe sprawdziły się u Was najlepiej? Jakie państwa odwiedziliście z końmi? Czekamy na Wasze komentarze i opinie o transporcie konia za granicę.