Plaże w Słowenii / Piaszczyste i najlepsze / Koper, Piran

1
12021

Plaże w Słowenii nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród turystów. Kraj ten bowiem ma jedynie trochę ponad 46 kilometrowej długości wybrzeże. Z czego większość plaż na nim obecna jest kamienista i dość mocno zabudowana, za to piaszczystych plaż prawie w Słowenii w ogóle nie ma.

Przynajmniej tych naturalnie występujących.

Czasem na prywatnych odcinkach plaż, należących np. do hoteli, usypano takie piaszczyste place z nawiezionego sztucznie piasku.

Z drugiej strony na tak krótki dostęp do morza, przypada 21 naturalnych kąpielisk, z których część może pochwalić się znakomitą czystością wody. Z tego też tytułu niektóre plaże w Słowenii otrzymały odznaczenie Błękitnej Flagi.

Wakacje w Słowenii / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Słowenii

Noclegi

Tanie noclegi w Słowenii. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!

Tanie loty do Słowenii

Tanie loty

Tanie loty do Słowenii. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.

Opinie turystów o Słowenii

Opinie turystów

Opinie o Słowenii. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili w Słowenii udane wakacje!

Do tego infrastruktura około plażowa jest bardzo dobrze rozwinięta – mamy tu nawet animacje wodne i dużo lokali gastronomicznych. Jedno jest pewne, warto choć raz samemu odwiedzić ten niewielki kraj i przekonać się, czy naprawdę plaże w Słowenii, nie umywają się chociażby do tych w Chorwacji.

Plaże w Słowenii
Piaszczyste plaże w Słowenii / Izola, Koper, Piran.

Zobacz na mapie jak rozkładają się plaże na Riwierze Słoweńskiej:

Plaże na Słoweńskiej Riwierze / Piaszczyste i najpopularniejsze

Wybrzeże w Słowenii, mimo niewielkich rozmiarów i położenia praktycznie w całości w Zatoce Trestieńskiej jest nazywane Słoweńską Riwierą. Ten wciśnięty odcinek pomiędzy włoskimi a chorwackimi plażami (u nasady półwyspu Istria), może pochwalić się także czym więcej, niż ciepłym i czystym morzem.

Jest tu także jeden z najwyższych na Morzu Adriatyckim klif Strunjan oraz solanki np. w Portoroz.

Większość plaż w Słowenii jest bezpłatna, jedyne za co będziemy musieli zapłacić to wynajem leżaków i parasoli. Jednak część tych prywatnych (przyhotelowych) pobiera drobną opłatę za wejście.

A jak dokładniej wyglądają plaże w poszczególnych miejscowościach na Słoweńskiej Riwierze?

Plaże w Słowenii

Piran – to architektoniczna perła wśród nadadriatyckich miejscowości w Słowenii, atrakcyjna pod tym względem dla turystów. Jednak jeśli chodzi o plaże to nie ma szału – są dosyć wąskie, kamieniste i do tego oddalone od centrum miasta. Znajdzie się tu także miejsce dla osób lubiących zażywać kąpieli słonecznych bez stroju.

Plaża w Portoroz jest uznawana za najlepszą na Słoweńskiej Riwierze. Nazywana Centralną jest szeroka, piaszczysta z pełnym zapleczem gastronomicznym i drewnianymi pomostami, w sezonie bywa zatłoczona. Można tu wypożyczyć leżaki z parasolem, bo naturalnego cienia tu raczej nie znajdziecie. Część wybrzeża w Portoroz jest zabetonowana, co ciekawe tuż nad samym morzem, na plaży jest również wybetonowana ścieżka. Plaża Centralna może poszczycić się odznaczeniem Błękitnej Flagi. Część hoteli w Portoroz ma swoje prywatne plaże, dostępne dla ludzi z zewnątrz za opłatą.

Koper mimo dużej rozpoznawalności tego miasta, nie może poszczycić się najlepszymi plażami w Słowenii. Oprócz sporego mostu, miejscem do kąpieli jest wybetonowana plaża, umiejscowiona obok mariny. Podobnie jak w Portoroz tu również znajdziemy hotel z prywatną plażą i aquaparkiem.

Izola to nieduży kurort, gdzie obok promenady jest mały pas kamienistego wybrzeża, gdzie można wejść do wody. Jednak największą atrakcją jest tu położona nieopodal miasteczka plaża San Simon. Część jest wybetonowana, część stanowi żwirek. Plaża San Simon umiejscowiona jest przy 80-metrowym klifie, otoczonym roślinnością, w resorcie hotelowym. Wejście do morza jest tu łagodne, a na najmłodszych czekają zjeżdżalnie wodne i plac zabaw. Przy plaży jest duży płatny parking, a za samo wejście również trzeba uiścić drobną opłatę. Plaża San Simon była także nagradzana odznaką Błękitnej Flagi za czystość.

W Ankaran natomiast znajdziemy najdłuższą plażę na słoweńskim wybrzeżu. Ma ona długość prawie kilometra i część jest kamienista, a część piaszczysta. Tu w przeciwieństwie do innych plaż w Słowenii znajdziemy trochę cienia, w pobliskim lasku sosnowym. Do plaży w Ankaran przylega kilka ośrodków wypoczynkowych, które oferują dodatkowo możliwość kąpieli w basenach, wypożyczenie leżaków i parasoli oraz pomosty. Oprócz tego jest tu pełne zaplecze gastronomiczne z barami i restauracjami.

Plaża Strunjan jest częścią Rezerwatu Przyrody Strunjan z wcześniej już wspominanym klifie strunjańskim. Część należy do kompleksu hotelowo-uzdrowiskowego (Terme Krka), gdzie wejście jest płatne, ale mamy tu pełne zaplecze gastronomiczne oraz sosnowy lasek, chroniący przed słońcem. Inny odcinek tej części wybrzeża jest bardziej trudno dostępny, ale darmowy, zwany Zatoką Księżycową (Beach Mesecev zaliv). Czeka tu na odwiedzających malowniczy widok oraz przeźroczysta woda.

Na zakończenie zobacz film pokazujący 5 najciekawszych i najpiękniejszych plaż w Słowenii:

Opinie o plażach w Słowenii

Dajcie znać jakie są Wasze opinie o plażach w Słowenii. Poradźcie gdzie warto a gdzie nie warto jechać i dlaczego. Każda opinia się liczy!

1 opinia

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here