Lublana / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca i zabytki, które warto zobaczyć i zwiedzić

0
465

Lublana wydaje się miastem zapomnianym, kiedy wybieramy kierunki wakacyjnych podróży. A przecież stolica Słowenii, choć stosunkowo niewielka (liczy około 290 tysięcy mieszkańców), obfituje w ciekawe atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca i zabytki, które warto zobaczyć i zwiedzić.

Historia Lublany

Historia Lublany jako osady, która później przekształciła się w miasto, sięga 2 tysięcy lat wstecz, gdy tego zakątka Europy nie zamieszkiwali jeszcze Słowianie, a starożytny lud, podbity później przez Rzymian. Archeologowie mają w stolicy Słowenii pełne ręce roboty, a dzięki temu i my, jako turyści, mamy co poznawać.

W Lublanie nie można się nudzić.

Dzięki bogatej tradycji miasta, na naszych oczach historia miesza się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat tego miasta.

Atrakcje w Lublanie
Atrakcje turystyczne w Lublanie / Jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć i zwiedzić w Lublanie?

Transport w Lublanie czyli czym i jak zwiedzać miasto

Jeżeli zamierzasz zwiedzić stolicę Słowenii, z pewnością zainteresuje Cię infrastruktura drogowa i transport w Lublanie. Dla osób poruszających się samochodem w centrum, na Kongresni Trg, powstał duży, piętrowy parking, który kosztuje około 1,20 Euro za godzinę.

Przez stolicę Słowenii przebiegają dwie autostrady, którymi dotrzemy do wielu ciekawych zakątków Europy. Warto wiedzieć, że Lublana znajduje się w niewielkiej odległości od Zagrzebia (140km), Wenecji (250km), Wiednia (350km), Budapesztu (400km). Niestety, trzeba się liczyć z tym, że koszty winiety są dość spore i wynoszą kilkanaście Euro za 7 dni.

Jeśli chodzi o transport publiczny, trolejbusy i tramwaje nie jeżdżą po Lublanie już od kilkudziesięciu lat, dlatego zdecydowanie dominuje transport autobusowy. Bez obaw, jest on bardzo rozbudowany, gdyż władze Lublany starają się ograniczyć ruch samochodem w centrum na rzecz właśnie autobusów.

Warto też zapoznać się z szeroką ofertą rowerów miejskich. Może się okazać, że będzie to najwygodniejszy sposób poruszania się po Lublanie i zwiedzania atrakcji: stolica Słowenii leży na płaskim terenie, odległości są niewielkie, na niektórych głównych ulicach zamknięto lub ograniczono ruch samochodowy, a na rowerze nie jesteśmy ograniczeni przez rozkład jazdy autobusów.

Kiedy już ustalimy, jak wygodnie poruszać się po Lublanie, pora przejść do znacznie przyjemniejszych spraw.

Zacznijmy więc zwiedzanie atrakcji i zabytków w Lublanie.

Zwiedzanie Lublany – co warto wiedzieć?

Nie ma pory roku odpowiedniej na zwiedzanie Lublany. Latem w stolicy Słowenii panuje duży ruch i gwar, ale nie tłok przypominający ten z większych miast turystycznych. Trzeba się przygotować na upały, dlatego spacery po mieście zacznijmy wczesnym rankiem lub odłóżmy je na wieczór. Wiosną i jesienią w mieście jest dość spokojnie, cicho, za to okolica rozkwita całą paletą barw.

Lublana pięknie wygląda również zimą.

Jeśli zastanawiasz się, czy Lublana to bezpieczne miejsce, to uspokajamy: stolica Słowenii, jak i cały kraj, cechują się niskim zagrożeniem dla turystów. Oczywiście należy zachować wszystkie podstawowe środki ostrożności, lecz nawet spacerując wieczorem, możesz się czuć bezpiecznie, ze względu na stosunkowo niski poziom przestępczości.

Plusem jest także język bardzo zbliżony do polskiego – nawet w nagłej sytuacji bez problemu dogadasz się z osobą mówiącą po słoweńsku, wiele okolicznych mieszkańców posługuje się także angielskim.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Lublany? Odpowiedź zależy od tego, jak dużo chcesz zwiedzić. Aby zobaczyć wszystkie najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Lublanie, wystarczą 2-3 dni, ale wybierając dłuższy pobyt, możesz zaplanować także ciekawe wycieczki za miasto.

Ljubljana Card
Ljubljana Card

Karta miejsca / Ljubljana Card

Warto także spojrzeć na ofertę Ljubljana Card – koszt, w zależności od czasu, waha się między ok. 30, a ok. 50 Euro. Można ją zakupić online (tutaj: https://www.visitljubljana.com/en/visitors/travel-information/ljubljana-card/) lub w centrum informacji turystycznej.

Ljubliana Card pozwala między innymi na:

 1. zwiedzenie ponad 20 zabytków,
 2. darmowe korzystanie z transportu publicznego,
 3. darmowe zwiedzanie miasta z przewodnikiem,
 4. przejazd kolejką linową do zamku,
 5. rejs statkiem po rzece,
 6. cztery godziny darmowego roweru miejskiego.

Jeżeli chcesz zwiedzić w Lublanie jak najwięcej atrakcji, a jednocześnie obniżyć koszty, zastanów się nad jej zakupem.

Co warto zwiedzić w Lublanie? Najważniejsze atrakcje turystyczne

Sprawdźmy, jakie atrakcje turystyczne w Lublanie warto zobaczyć. Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po najciekawszych miejscach stolicy Słowenii.

Zabytki w Lublanie
Zabytki w Lublanie

Zamek w Lublanie (Ljubljanski Grad)

Zamek Lublański, którego historia sięga średniowiecza, uważa się za symbol stolicy Słowenii. Imponujący kompleks zabytkowych budynków góruje nad centrum Lublany, rozciągając się na malowniczym wzgórzu. Można tam dotrzeć na dwa sposoby: pieszo lub kolejką linową.

Zamek w Lublanie
Zamek w Lublanie – Ljubljanski Grad / Zobacz jakie atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca warto zobaczyć w Lublanie.

Pielgrzymów z pewnością zainteresuje kaplica Świętego Jerzego, która powstała w 1489 roku. Jeżeli natomiast poszukujesz zapierających dech w piersiach widoków na stolicę Słowenii, koniecznie odwiedź tamtejszą wieżę obserwacyjną, skąd rozciąga się imponująca panorama. Do zdjęć, które tam zrobisz, będziesz wracać z przyjemnością.

Zobacz na mapie Lublany jak dotrzeć do zamku:

W zamku w Lublanie znajdzie się także atrakcja dla osób lubiących historie z dreszczykiem. Zabytek przez długi czas pełnił funkcję więzienia, toteż jedna z jego wystaw poświęcona jest właśnie tej tematyce. Klimatyczne miejsce, które pozwala na własnej skórze odczuć ponury nastrój, smutek i odizolowanie, więziło niegdyś nie tylko przestępców, ale i więźniów politycznych: poetów, pisarzy czy działaczy społecznych.

Zwiedzanie zamku w Lublanie jest atrakcyjne pod wieloma względami, również dlatego, że wystawy uatrakcyjniono o makiety, przedstawienia kostiumowe oraz prezentacje multimedialne.

Koniecznie zobacz film, który przedstawia ten ciekawy zabytek Lublany:

Rzeka Lublanica (Ljubljanica)

Stolica Słowenii, Lublana, przedzielona jest przez rzekę Ljubljanica. Choć jej długość wynosi ponad 40 kilometrów, to około połowa znajduje się w jaskiniach. Ostatecznie rzeka wpada do Sawy.
Jeżeli chcesz spojrzeć na zabytki Lublany z nieco innej perspektywy, zachęcamy do skorzystania z rejsu po rzece Ljubljanicy. Trwający około godzinę rejs może okazać się przyjemnym wytchnieniem, zwłaszcza latem, gdy temperatura na zewnątrz sięga trzydziestu stopni, a od wody bije przyjemny chłodek.

Podczas korzystania z tej atrakcji turystycznej Lublany, odkryjesz, że miasto obfituje w przepiękne mosty. O kilku z nich napiszemy w dalszej części artykułu.

Zobacz na filmie, jak wygląda rejs po Ljubljanicy:

Potrójny Most w Lublanie (Tromostovje)

Potrójny Most, a właściwie kompleks trzech równoległych mostów, nazywa się czasem klejnotem architektury Lublany. Stanowi część strefy dla pieszych w stolicy Słowenii i znajduje się na południe od placu Presernov Trg. Środkowy most został wybudowany w 1842 roku, natomiast mosty boczne dobudowano w 1929 roku.

Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca szczególnie wieczorem, kiedy nastrojowe oświetlenie i nocne niebo tworzą niepowtarzalny, romantyczny klimat.

Zobacz na mapie jak dotrzeć do Tromostovje:

To nie wszystkie atrakcje i zabytki w Lublanie!

Smoczy most (Zmajski most)

Smoczy most to kolejny zabytek Lublany, który warto odwiedzić. Utrzymany w stylu wiedeńskiej secesji, został wybudowany na samym początku XX wieku. Zaraz po zamku, stanowi jeden z najważniejszych symboli miasta, a wręcz całej Słowenii.

Co ciekawego można zobaczyć na Smoczym moście? Wielbicieli fantastyki, ale nie tylko, zainteresują z pewnością cztery smoki, umieszczone parami na każdym brzegu. Wiąże się z nimi kilka legend, między innymi rzekomo strzegą miasta. Przesąd mówi, że jeżeli nie zrobimy sobie zdjęcia ze smokami na Smoczym moście, nasz pobyt w Lublanie nie będzie udany.

Poza czterema imponujących rozmiarów rzeźbami, znajdziesz też kilka mniejszych figur, przedstawiających gryfy.

Sprawdź na mapie położenie słynnego mostu ze smokami w Lublanie:

Most Rzeźników (Mesarski most)

Most Rzeźników jest stanowczo mniej popularny od dwóch poprzednich, ale również ma swój urok. W porównaniu do Smoczego czy Potrójnego mostu, został wybudowany stosunkowo niedawno, toteż jego ażurowa, lekka konstrukcja pięknie kontrastuje z monumentalnymi zabytkami.

To miejsce warto odwiedzić w Lublanie, jeśli wybierasz się tam ze swoim partnerem/partnerką, ponieważ nazywany jest również mostem zakochanych. Przesąd mówi, że gdy para zapnie kłódkę na stalowych linach w poręczy, a kluczyk wrzuci do wody, gwarantuje to wieczną miłość. My w przesądy nie wierzymy, ale widok, szczególnie wieczorem, na pewno przyprawia o szybsze bicie serca.

Zobacz, jak dotrzeć do mostu Rzeźników na mapie:

W stolicy Słowenii znajdziesz dużo więcej mostów, my postaraliśmy się przybliżyć trzy najciekawsze. Sprawdźmy teraz, co jeszcze warto zobaczyć w Lublanie.

A więc atrakcji turystycznych i zabytków ciąg dalszy!

Park Tivoli

Park Tivoli (nie pomyl go z Ogrodami Tivoli w Kopenhadze) to największy park miejski w Lublanie. Rozciąga się na powierzchni około pięciu kilometrów kwadratowych. Odnajdziesz w nim imponujące aleje kasztanowe, rzeźby, fontanny i wspaniałe rabaty kwiatowe. W parku Tivoli znajdziesz także wybitne dzieła sztuki oraz budynki, z których na szczególną uwagę zasługuje posiadłość Cekin Mansion, w której mieści się Muzeum Historii Współczesnej Słowenii.

W parku znajdują się także dwie duże hale sportowe: do koszykówki oraz do hokeja, jak również place zabaw, będące atrakcją dla dzieci, szklarnia z mięsożernymi oraz tropikalnymi roślinami czy ogród różany.

Jeśli masz dużo czasu na zwiedzanie, park Tivoli to ciekawe miejsce w Lublanie, w którym warto spędzić kilka godzin.

Zobacz na mapie, jak rozległy jest park Tivoli:

Congress Square (Kongresni Trg)

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Lublanie, jest Congress Square. Tu również odnajdziesz trochę zieleni, a jednocześnie możesz podziwiać zabytki, takie jak kościół Urszulanek Świętej Trójcy, tutejszy uniwersytet czy gmach filharmonii. Malowniczy Congress Square jest jednocześnie największym i najchętniej odwiedzanym placem w Lublanie.

Można powiedzieć, że Kongresni Trg łączy w sobie wartość historyczną z atrakcyjnym miejscem spotkań i rekreacji.

Zobacz, gdzie mieści się Congress Square na mapie miasta:

Zobaczmy jeszcze kilka ciekawych miejsc w Lublanie.

Metelkova (Metelkova mesto)

To miejsce zupełnie inne od pozostałych, które prezentujemy w tym zestawieniu. Stanowi niezależne centrum sztuki, a kolorowe murale, wystawy, koncerty i happeningi sprawiają, że to jedno z najbardziej ciekawych miejsc w Lublanie. Warto odwiedzić Metelkova mesto, jeżeli przytłacza Cię już ilość zabytków i masz ochotę na niespotykaną odmianę.

Gwarantujemy, że nie będziesz w stanie odwrócić wzroku od tego, co tam się dzieje, a jednocześnie poznasz wielu miejscowych, przeważnie artystów.

Zobacz na mapie, jak trafić do alternatywnego centrum Lublany:

ZOO w Lublanie

Warto wiedzieć, że w stolicy Słowenii znajduje się również ZOO. Jeżeli planujesz atrakcyjny spacer, weź je pod uwagę. Ogród zoologiczny mieści się we wspomnianym wcześniej parku Tivoli i zachwyca odwzorowaniem naturalnych środowisk życia prezentowanych zwierząt.

Zobacz na mapie jak dojechać do Zoo w Lublanie:

Poza typowymi wybiegami dzikich zwierząt, znajdziemy też zagrodę ze zwierzętami gospodarskimi, gdzie można wejść i pogłaskać „eksponaty”. Karmienie podopiecznych odbywa się przy udziale publiczności, a za dodatkową dopłatą na niektórych wybiegach możemy zrobić to sami.

Zobacz na filmie, jak wyglądają atrakcje w ZOO w Lublanie:

Kiedy już zmęczy Cię spacerowanie po mieście, warto skorzystać z oferty licznych muzeów w Lublanie.

Był atrakcje, ciekawe miejsca więc teraz kilka słów o zabytkach w Lublanie.

Ciekawe miejsca w Lublanie
Ciekawe miejsca w Lublanie/ Atrakcje turystyczne, zabytki, parki, muzea, kościoły, punkty widokowe

Muzea, które warto odwiedzić w Lublanie

Oferta muzeów w Lublanie jest bardzo różnorodna i niemal każdy pasjonat znajdzie coś dla siebie. Wyłoniliśmy kilka najciekawszych:

 1. Muzeum Narodowe Słowenii – znajdziemy tu głównie znaleziska archeologiczne, dział z numizmatykami i środkami płatniczymi, zabytki związane z drukiem oraz liczne dzieła sztuki.
 2. Muzeum Iluzji – to miejsce spodoba się szczególnie dzieciom. Roi się tam od ciekawych atrakcji i złudzeń, choć samo muzeum jest niewielkie.
 3. Słoweńskie Muzeum Etnograficzne ¬– polecamy je szczególnie pasjonatom historii, ponieważ prezentuje, jak wyglądało życie codzienne ludności zamieszkującej dzisiejsze tereny Słowenii.
 4. Dom Eksperymentów – to kolejne miejsce w Lublanie, które warto odwiedzić z dzieckiem. Rozwija pasję do nauki poprzez zajęcia edukacyjne i doświadczanie na własnej skórze.
 5. Muzeum Techniki Słowenii – znajdziesz tam wiele ciekawych zabytków techniki. Eksponaty są związane głównie z drukarstwem, rolnictwem, przemysłem samochodowym i wieloma innymi tematami.

Oczywiście w stolicy Słowenii znajdziesz ich o wiele więcej. Napisz nam w sekcji komentarzy, jakie Ty wybrałbyś/wybrałabyś muzea w Lublanie.

Kościoły w Lublanie

Kiedy zmęczy Cię gwar starego miasta, warto poszukać spokoju w jednej z licznych świątyń w Lublanie. Znajdziesz tu miejsca kultu różnych wyznań. Najciekawsze świątynie w stolicy Słowenii to:

 1. Katedra Świętego Mikołaja w Lublanie – barokowa katedra rzymskokatolicka
 2. Cerkiew Świętych Cyryla i Metodego w Lublanie – świątynia prawosławna
 3. Meczet w Muzułmańskim Centrum Kultury – otwarty w 2020 roku
 4. Kościół Urszulanek Świętej Trójcy.

Ukryte perełki Lublany

Lublana, choć mała, obfituje w atrakcje, ciekawe miejsca i zabytki, które warto zobaczyć. Z pewnością nie udało nam się wymienić wszystkich. A jakie Ty polecasz miejsca w Lublanie? Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy.

Turystyczna mapa atrakcji Lublany

Zobacz na poniżej turystycznej mapie atrakcji Lublany wszystkie ciekawe miejsca oraz zabytki, które warto zobaczyć i zwiedzić:

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here