Loty do Słowenii: Tanie bilety lotnicze i lotniska w Słowenii: Lublana, Maribor, Portoroz / Ceny i opinie

1
1650

Słowenia to nieduże państwo, które często bywa krajem tranzytowym w drodze na wakacje do Chorwacji (pisaliśmy wcześniej o trasie z Polski do Chorwacji przez Słowenię). Jednak Republika Słowenii ma również do zaoferowania turystom liczne atrakcje, z jeziorem Bled na czele.

Warto więc rozważyć dłuższy pobyt w tym niewielkim, uroczym państwie.

Tym razem skupimy się na lotniskach w Słowenii i podróżowaniu do tego kraju właśnie samolotem.

A zatem.

Słowenia samolotem

Do Słowenii najszybciej dostaniemy się samolotem. Bezpośredni lot z Warszawy do Lublany trwa około 1 godziny i 40 minut. Jeśli chodzi o lotniska w tym kraju, to jest ich wszystkich w sumie aż 16. Jednak tych z utwardzoną powierzchnią i o międzynarodowym statusie jest tylko trzy.

Chodzi o porty lotnicze:

  1. Lublana,
  2. Maribor,
  3. i Portoroz.

Wakacje w Słowenii / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Słowenii

Noclegi

Tanie noclegi w Słowenii. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!

Tanie loty do Słowenii

Tanie loty

Tanie loty do Słowenii. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.

Opinie turystów o Słowenii

Opinie turystów

Opinie o Słowenii. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili w Słowenii udane wakacje!

Lotnisko w Lublanie

Największym lotniskiem w Słowenii jest port lotniczy w Lublanie (IATA: LJU, ICAO: LJLJ). Tak naprawdę jest on oddalony od centrum słoweńskiej stolicy o około 26 kilometrów.

Lotnisko Lublana położone jest w małej miejscowości Brnik. Obsługuje ono regularne loty międzynarodowe oraz tanie linie lotnicze.

Zobacz na mapie gdzie dokładnie znajduje się lotnisko w Lublanie oraz jak do niego dojechać:

Lotnisko w Lublanie powstało w 1963 roku. Jest on najbardziej zapracowanym lotniskiem ze wszystkich trzech w kraju. W 2007 roku na patrona tego portu lotniczego wybrano opozycjonistę, polityka i współtwórcę niepodległej Słowenii – Joze Pucnika.

Lotnisko w Lublanie nie jest duże i ma tylko jeden terminal.

Ze względu na coraz większą ilość pasażerów do obsłużenia, cały czas w planach jest jego rozbudowa. Drugi terminal miał powstać już w 2015 roku, ale jak na razie nic nie wiadomo o nowej dacie jego realizacji. Lotnisko w Lublanie obsługuje ponad 1,4 miliona pasażerów rocznie, ale tendencja jest wzrostowa.

Jeśli chodzi o usługi na lotnisku jest tu bezpłatne wifi oraz punkty informacyjne, a także dwa parkingi – jeden wielopoziomowy na 1300 samochodów, drugi na 900 aut, gdzie można bezpłatnie parkować przez pierwsze pół godziny.

Do tego oczywiście na terenie portu lotniczego w Lublanie mieszczą się sklepy, w tym także wolnocłowe oraz restauracja i bary. Jest bank, bankomaty oraz punkty wymiany walut.

Można również tu wynająć samochód w jednej z ośmiu wypożyczalni aut.

Z lotniska do Lublany można dostać się autobusem, gdzie bilet kupuje się u kierowcy. Podróż zajmuje od 30 do 45 minut i kursy odbywają się co godzinę. Jeśli chodzi o kolej, to linia dociera jedynie do miejscowości Kranj, skąd na lotnisko zabierze nas specjalna linia autobusowa.

Z lotniska do centrum stolicy dotrzemy również taksówką. Koszt kursu to około 35 euro.

Lotnisko w Lublanie
Słowenia samolotem: Lotnisko w Lublanie / Gdzie i jak kupić tanie bilety lotnicze do Słowenii?

Jakie linie lotnicze obsługuje port lotniczy w stolicy Słowenii?

Lotnisko w Lublanie obsługuje między innymi regularne loty liniami lotniczymi takimi jak: Adria Airways, Air France, Czech Airlines, Finnair, easyJet, Turkish Airlines, Wizz Air czy nasz polski LOT.

Również w sezonie przylatują tu czartery między innymi: BH Air, Japan Airlines, Tunisair, EgyptAir, czy Nouvelair.

Istotne informacje o lotnisku w Lublanie

Adres lotniska w Lublanie: Zgornji Brnik 130a, 4210 Brnik, Słowenia
Informacja dla pasażerów: +386 4 20 61 981
Strona www: https://www.fraport-slovenija.si/en/Main/
Adres e-mail: info@fraport-slovenija.si

Lotnisko w Mariborze

Port lotniczy w Mariborze to drugi pod względem wielkości port lotniczy w Słowenii. Umiejscowiony jest w odległości 9 kilometrów na południe od Mariboru, dokładniej w miejscowości Slivnica.

Lotnisko Maribor (IATA: MBX, ICAO: LJMB) od 1953 roku służyło do celów sportowych, a od 1976 roku rozpoczął się tu międzynarodowy ruch lotniczy.

W 2007 roku jego patronem został pionier lotnictwa Edvard Rusjan.

Port lotniczy Maribor obok lotniska w Lublanie, jest wyposażony w system ILS, dzięki któremu może w ogóle obsługiwać międzynarodowe loty komercyjne.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się lotnisko w Mariborze i jak do niego dojechać:

Lotnisko Maribor obecnie obsługuje jedynie loty sezonowe, linii lotniczych Aegean Airlines oraz Adria Airways. Jednak w głównej mierze jest wykorzystywane przez szkoły lotnicze do celów szkoleniowych.

Lotnisko Maribor posiada podobnie jak poprzednie jedynie jeden terminal pasażerski. Znajduje się tu bar oraz sklep, otwierane sezonowo. Parking podzielony jest na trzy strefy (P1, P2 i P3), które łącznie pomieszczą 440 samochodów. Ostatnia strefa – P3 to parking krótkoterminowy (do 60 minut). Za pozostawienie auta w strefie P1 i P2 trzeba uiścić opłatę, w zależności od długości czasu na jaki zostawiamy nasze auto.

Na lotnisku znajduje się także punkt informacyjny oraz wypożyczalnie samochodów. Aby wydostać się z portu lotniczego w Mariborze najlepiej wziąć taksówkę. Ich postój znajduje się tuż przed lotniskiem.

Istotne informacje o lotnisku w Mariborze

Adres lotniska w Mariborze: 10, Letališka cesta, 2312 Orehova vas, Słowenia
Informacja dla pasażerów: +386 2 629 11 75
Strona www: http://www.maribor-airport.si/

Lotnisko w Portoroz

Port lotniczy Portoroz (IATA: POW, ICAO: LJPZ) to trzecie od względem wielkości lotnisko Słowenii. Oddalone jest o sześć kilometrów od centrum Portoroz i umiejscowione w Secovlje. Lotnisko otwarto w 1962 roku, niestety obecnie nie obsługuje ono żadnych regularnych lotów.

Port lotniczy Portoroz jest przeznaczony do obsługi transportu pasażerskiego i towarowego, a także lotów turystycznych, biznesowych i sportowych.

Długość jego pasa startowego wynosi 1200 metrów.

Dzięki łagodnemu klimatowi jest miejscem idealnym do szkolenia pilotów przez cały rok. Jeśli chodzi o przyszłość lotniska Portoroz to ma ono zostać poddane gruntownej renowacji. W planach jest też poszerzenie i przedłużenie pasa startowego do 1800 metrów, tak by mogły tu lądować samoloty typu Boeing 757-200.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się lotnisko w Portoroz i jak do niego dojechać:

Mimo swoich niewielkich rozmiarów lotnisko Portoroz oferuje szeroką gamę usług: od serwisu paliwowego i technicznego, przez loty panoramiczne i skoki ze spadochronem, aż po zwykłe usługi pasażerskie typu transfery minibusami, rezerwację noclegu w hotelu, sklep wolnocłowy, restaurację i wynajem samochodu, czy nawet roweru.

Istotne informacje o lotnisku w Portoroz

Adres lotniska w Portoroz: Sečovlje 19, 6333 Sečovlje, Słowenia
Informacja dla pasażerów: +386 2 629 11 75
Strona www: https://www.portoroz-airport.si/en
Adres e-mail: info@portoroz-airport.si

To tyle jeśli chodzi o istotne lotniska w tym kraju. Przyjrzyjmy się teraz jak można zorganizować tani lot do Słowenii i spędzić niezapomniane wakacje!

Loty do Słowenii

Bezpośrednie loty do Słowenii (na lotnisko Lublana) z Polski realizowane są jedynie z Warszawy. Ich obsługą zajmują się dwie linie lotnicze: nasz polski LOT oraz słoweńska Adria Airways.

Z pozostałych miast – Katowic, Łodzi, Krakowa, Gdańska czy Poznania, dotrzemy do Lublany jednak z przesiadkami: w Wiedniu, Frankfurcie czy Monachium.

Zobacz jakie są ceny biletów na samolot do Słowenii.

Ile kosztuje tani bilet lotniczy do Słowenii?

Cena lotu z Warszawy do Lublany to koszt nawet tylko 500 złotych. Loty z innych miejscowości do stolicy Słowenii z przesiadkami kształtują się na poziomie od 1300 złotych wzwyż. Warto więc rozważyć przejazd do stolicy Polski, skąd lot nie tylko będzie bezpośredni, ale i o wiele tańszy.

Natomiast do Mariboru dostaniemy się z lotniska w Warszawie, jednak czeka nas przesiadka, a koszt lotu wyniesie około 1800 złotych. Linią lotnicza obsługującą to połączenie jest Adria Airways.

Jeśli chodzi o tanie linie lotnicze to warto zainteresować się połączeniami do Lublany z Paryża, Londynu czy Brukseli na przykład easyJetem. Innym wyjściem jest przylot na lotnisko (np. Ryanairem) w Wenecji lub w Trieście i stamtąd można dojechać do Słowenii pociągiem lub busem (za około 30 euro).

Loty do Słowenii
Tanie loty do Słowenii / Lotnisko w Lublanie, Mariborze i Portoroz. Ile kosztuje bilet na samolot do Słowenii? Opinie i ceny!

Słowenia samolotem, to hasło, które często słyszymy. Powiedziałbym, że nawet coraz częściej. Dlatego właśnie postanowiliśmy stworzyć ten poradnik opisujący zarówno lotniska jak i loty do Słowenii z Polski.

Opinie o lotniskach w Słowenii

Jeśli macie swoje doświadczenia z lotami do Słowenii to z chęcią przeczytamy Wasze opinie dotyczące lotów do Słowenii oraz opisanych przez nas lotnisk.

1 opinia

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here