Jezioro Bled / Co warto zobaczyć i zwiedzić? Ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne, pogoda i plaże

3
2229

Malownicze jezioro Bled należy do najpiękniejszych zbiorników na naszym globie. Położone w północno – zachodniej części Słowenii jest największą atrakcją turystyczną tego kraju.

Należy ono do jednych z najcieplejszych jezior alpejskich.

To właśnie nad Bled ściągają turyści z całego świata, by na własne oczy przekonać się o pięknie i wyjątkowości tego miejsca. Nie ma co się dziwić, w końcu ta kombinacja błękitnej wody, otoczonej z każdej strony gęstym lasem, z wyspą pośrodku na której wybudowano zabytkowy kościółek jest niezapomnianym widokiem, który zdobi wiele materiałów promujących Słowenię jako cel turystyczny.

Jezioro Bled
Jezioro Bled

Kilka słów o samym jeziorze

Jezioro Bled nie powala swoją wielkością, jego powierzchnia to zaledwie 1,44 kilometra kwadratowego. Otoczone jest ze wszystkich stron szczytami Alp Julijskich, co zapewnia dobre warunki pogodowe przez większą część roku. Głębokość jeziora Bled dochodzi do 30 metrów, a zasilają je jedynie wody podziemne, które po części są źródłami geotermalnymi, które podnoszą temperaturę w całym zbiorniku, przez co sezon kąpielowy trwa tu trochę dłużej. Nad jeziorem głównym i modnym kurortem stało się miasteczko o tej samej nazwie, czyli Bled. Dzięki stałemu napływowi turystów, nastąpił rozwój całego regionu, dlatego obecnie okolica jeziora jest dobrze przygotowana dla odwiedzających.

Jezioro Bled w Słowenii / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Słowenii

Noclegi

Tanie noclegi w Słowenii. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!

Tanie loty do Słowenii

Tanie loty

Tanie loty do Słowenii. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.

Opinie turystów o Słowenii

Opinie turystów

Opinie o Słowenii. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili w Bled udane wakacje!

Mapa jeziora Bled

Wakacje nad jeziorem Bled

Jezioro Bled to doskonała miejscówka na wakacje praktycznie dla każdego. Odnajdą się tu zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby lubiące aktywny wypoczynek oraz pary szukające spokoju. Tereny wokół zbiornika sprzyjają spacerom, które chętnie uskuteczniają starsze osoby, ale i młodzi na pewno nie będą się tu nudzić. Plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego, piękna przyroda i okoliczne zabytki z pewnością dostarczą niezapomnianych wspomnień.

Noclegi nad jeziorem Bled

Tak jak już wspominaliśmy w okolicy nastąpił rozkwit pod względem turystycznym, dzięki niewątpliwej atrakcji jakim jest jezioro Bled. W tym także bazy noclegowej. Nie brakuje tu hotelów, pensjonatów, a także prywatnych kwater i apartamentów do wynajęcia. W okolicy jest także spory kemping, na którym rozbijemy namiot lub postawimy przyczepę.

Jeśli chodzi o ceny noclegów nad jeziorem Bled to nie jest to najtańsza miejscówka, ale można znaleźć kwaterę w przyzwoitej cenie. Trzeba jedynie zrobić to odpowiednio wcześniej, szczególnie w sezonie (letnie miesiące), gdyż wówczas okolice Jeziora Bled cieszą się dużym zainteresowaniem. Ceny noclegów zaczynają się tu od około 70 złotych wzwyż. Im dalej od jeziora, tym ceny powinny stopniowo spadać. Poza sezonem również będzie nieco taniej.

Pogoda i plaże nad jeziorem Bled
Pogoda i plaże nad jeziorem Bled

Plaże nad jeziorem Bled

Plaż a właściwie kąpielisk nad jeziorem Bled nie brakuje. Nie mówimy tu o tradycyjnych miejscach z piaskiem, bo takowych właściwie nie ma. Plaże nad jeziorem Bled to raczej polany obrośnięte trawą z piaszczystym wejściem do wody. W niektórych miejscach są wybudowane pomosty, na których również można się opalać. Natomiast infrastruktury wodnej tu nie brakuje, dlatego bez problemu wypożyczymy tu łódkę czy kajak.

Temperatura wody w jeziorze Bled

Bled jest jednym z najcieplejszych jezior alpejskich. Zawdzięcza to źródłom geotermalnym, które sprawiają że temperatura wody jest wyższa, niż w innych polodowcowych zbiornikach. Dlatego też sezon kąpielowy nad jeziorem Bled trwa zdecydowanie dłużej, a latem termometry wskazują tu nawet 26 stopni. Ogólnie turyści oceniają ten zbiornik pod kątem kąpieli wodnych, jako przyjemne doświadczenie.

Pogoda nad jeziorem Bled

Jezioro Bled jest na tyle korzystnie usytuowane, że od porywistych nieprzyjemnych wiatrów osłaniają je szczyty górskie, otaczające zbiornik. Dzięki czemu właściwie przez cały rok panują tu dobre warunki pogodowe. Nad jeziorem Bled dominuje klimat wilgotny, kontynentalny z łagodnym latem, bez typowej pory suchej. Oczywiście najcieplejszymi miesiącami są te letnie – czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy temperatury sięgają ponad 24 stopnie. To także okres w ciągu roku, kiedy dzień trwa najdłużej – do 16 godzin w ciągu doby. Idealnie sprzyjając górskim wędrówką i spędzaniu czasu nad wodą. Trzeba tylko pamiętać o tym, że te ciepłe miesiące (szczególnie maj i czerwiec) to także czas kiedy nad jeziorem Bled najczęściej występują opady. Zdecydowanie zimniej robi się od października, jednak najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy temperatury nocą spadają poniżej zera (-3 stopnie).

Atrakcje turystyczne jeziora Bled
Atrakcje turystyczne jeziora Bled

Atrakcje turystyczne jeziora Bled

Największą atrakcją turystyczną jeziora Bled jest wyspa pośrodku zbiornika – Blejski Otok. To właśnie na niej umiejscowiony jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny. Na wyspę dostaniemy się wykupując przeprawę pletną lub wynajmując łódź.

Atrakcją nad jeziorem Bled są także punkty widokowe, rozsiane po okolicy. Dwa najbardziej znane to Ojstrica i Osojnica, z których rozpościerają się najpiękniejsze widoki na Bled. Dla osób mniej sprawnych, wybudowano wokół całego jeziora trasę, którą można pokonać spacerem lub bryczką.

Dużą atrakcją nad jeziorem Bled jest zamek Blejski Grad. W jego skład wchodzi cały kompleks budynków, między innymi: muzeum broni, kaplica, kuźnia, drukarnia oraz piwnica z winami. A także miejsce gdzie można się posilić oraz zaopatrzyć w miejscowe wyroby. Szczególnie polecamy spróbować miejscowy przysmak kremne rezine – czyli rodzaj ciasta z kremem.

Jeśli chodzi o atrakcje w okolicy jeziora Bled to warto pojechać nad sąsiedni zbiornik – Bohinjsko, czy wybrać się na wycieczkę do wąwozu Vintgar. Oba miejsca z pewnością zachwycą wszystkich miłośników przyrody i fotografowania.

Ceny i noclegi nad jeziorem Bled
Ceny i noclegi nad jeziorem Bled

Ceny nad jeziorem Bled

O cenach noclegów nad jeziorem Bled pisaliśmy nieco wyżej. Za obiad w okolicy zapłacimy około 10 -15 euro, w zależności od dania. Jeśli chodzi o ceny atrakcji nad jeziorem Bled to wahają się one od 5 euro za wejściówkę do danego obiektu do 15 euro za np. przeprawę na wyspę na jeziorze. Pamiętając przy tym, że parkingi przy jeziorze są płatne od 2 do nawet 5 euro za godzinę.

3 Opinie

  1. Jak zmiana klimatu jest odczuwalna nad jeziorem? To subiektywna opinia, ale dla mnie w Polsce już w połowie kwietnia jest nieprzyjemnie gorąco.

  2. Jezioro Bled to najpiękniejsze miejsce na Słowenii, tuż obok jaskini Postojna! Warto zwiedzić nawet w drodze do Chorwacji czy nad włoski Adriatyk. Koniecznie wejść na wzgórze, gdzie widok powali na kolana a na deser zasiąść w jednej z knajp i raczyć się kremną reziną z potrójną porcją kremu 🙂

  3. Rzeczywiście jest przepiękne to jezioro, a już ten kościół na wyspie… Tylko 45 zeta za przepłynięcie? W każdym razie pewnie z tego żyją mieszkańcy wokół Jeziora Bled. Ten widok jest nieziemski, mogłabym chyba przez kilka dni siedzieć na tym wzgórzu i podziwiać.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here